Pojedynek na miny, czyli sztuka rozmowy…

“I’ll be back”, “Royale with cheese…”, „Jestem rozgrzana jak asfalt w Georgii“, „ A co pan robił w damskiej toalecie…?”.

Tak, to są fragmenty sławnych dialogów. Sztuka konstruowania i prowadzenia dialogu jest jedną z najwyżej cenionych umiejętności. Książki, filmy, przedstawienia, a nawet taniec i muzyka nie mogą się obyć bez różnych form dialogu. Te najbardziej znane pochodzą z filmów. Każdy z nas ma swoisty zestaw ulubionych cytatów. Są nawet grupy skupione wokół powiedzonek z Pulp Fiction, Rejsu, czy innych. Dialogi mogą być jak znaki szczególne, po których rozpoznajemy ludzi o podobnym poczuciu humoru, rozumieniu kontekstów i sytuacji.

Według teorii idealny dialog powinien:

1. Charakteryzować mówiącego.

2. Przybliżać nam bohatera.

3. Rozstrzygać jakiś problem lub dylemat.

4. Przekazywać informacje.

5. Być wprowadzeniem do następnych wydarzeń.

 Popatrzmy, co na to Quentin Tarantino:

Oczywiście, że jego dialogi w Pulp Fiction były wybitne i przeszły do klasyki, ale mam jeszcze jeden fragment. Tym razem jest to rozmowa z Twin Peaks Davida Lyncha.

Na początku wspomniałem o dialogach w literaturze, teatrze i innych dziedzinach sztuki. Jedną z moich ulubionych scen jest pojedynek na miny w Ferdydurke. Gombrowicz, fantastycznie połaczył tam literackość i teatralność dialogu:

„Miętalski skurczył się, skulił i uderzył w niego z dołu następującą przedrzeźniającą, druzgocącą kontrminą: także przewracał, także podniósł, wybałuszył, także rozdziawił w stanie cielęcego zachwycenia i obracał w kółko tak spreparowaną twarzą, póki do jadaczki nie wpadła mu mucha; wtenczas zjadł ją.

Syfon nie zwracał na to uwagi, zupełnie jakby pantomima Miętusa nie istniała (miał bowiem nad nim te wyższość, że dla zasad czynił, nie dla siebie), lecz wybuchnął płaczem gorącym, żarliwym i szlochał osiągając w ten sposób szczyt pokajania, objawienia i wzruszenia.”

Na koniec zostawiłem taniec. Bez komentarza – to trzeba zobaczyć!!!

Chyba można stwierdzić: Powiedz mi, jaki jest twój ulubiony dialog, a powiem ci, kim jesteś…?

www.reganclimbing.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Bez kategorii, Film, Książki, Taniec i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s